Europe (Polish)

FedEx uruchamia nowe połączenie z Wietnamem skracające o jeden dzień czas tranzytu do Europy

FedEx Improves Transit to UAE and KSA with New Vietnam Service-.jpg

FedEx Express (FedEx), spółka zależna FedEx Corp. (NYSE: FDX) i największa na świecie firma zajmująca się transportem ekspresowym, kontynuuje rozwój międzykontynentalnej oferty pomiędzy Wietnamem a Europą, uruchamiając nowe połączenie lotnicze z krótszym czasem tranzytu.

Nowe połączenie realizowane samolotem typu B767 zostało uruchomione 31 października 2023 r. Cztery wieczory w tygodniu łączy Ho Chi Minh (Wietnam) – z międzylądowaniem w Kantonie (Chiny) - z hubem lotniczym FedEx na lotnisku Roissy-Charles De Gaulle w Paryżu. Wraz z uruchomieniem nowego połączenia Polscy importerzy wysyłający towary z południowego Wietnamu będą mogli skorzystać z krótszego czasu tranzytu do Polski, wynoszącego zaledwie trzy dni robocze.

Nowe loty oferują dodatkową przepustowość linii, uzupełniającą ofertę obecnych pięciu lotów do Europy: czterech porannych lotów realizowanych przez FedEx South Pacific Hub w Singapurze i jednego wieczornego lotu przez Asia Pacific Hub. Dzięki dziewięciu lotom tygodniowo z Ho Chi Minh, FedEx kontynuuje wsparcie firm w wykorzystaniu ogromnego potencjału wzrostu w regionie.

Centra produkcyjne zlokalizowane w rejonie Azji Południowo-Wschodniej rozwijają się i dywersyfikują swoją działalność, oferując towary i usługi o coraz wyższej wartości. Wielostronne umowy o wolnym handlu, takie jak umowa pomiędzy UE a Wietnamem, sprzyjają tworzeniu powiązań. Znoszą 99% ceł na towary będące przedmiotem wymiany handlowej pomiędzy Wietnamem a Unią Europejską, tym samym wspierając przedsiębiorstwa z krajów Unii Europejskiej.

„Gospodarki krajów Azji Południowo-Wschodniej wciąż stwarzają ogromne szanse dla europejskich przedsiębiorstw, a import między Unią Europejską a Wietnamem osiągnął w 2022 roku zawrotną wartość 53,54 miliarda dolarów[1]” - powiedziała Karen Reddington, President of FedEx Express Europe. Dodała: „FedEx umożliwia swoim klientom wykorzystanie tej szansy, oferując zróżnicowane usługi o większej przepustowości i szybszych połączeniach”.

Wietnam jest obecnie głównym partnerem handlowym Polski w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Obroty handlowe między obydwoma krajami przekroczyły 4,6 mld miliarda dolarów w 2021 r. (2), co oznacza wzrost o jedną czwartą w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym samym okresie polski eksport do Wietnamu obejmował głównie produkty rolno-spożywcze, miedź, silniki turboodrzutowe i leki. Z kolei Polska importuje z Wietnamu głównie produkty z branży elektronicznej, w szczególności smartfony i części do nich, obuwie oraz tekstylia.

Wietnam jest wskazywany przez ekspertów jako bardzo atrakcyjny rynek dla polskich producentów, szczególnie tych działających w sektorze kosmetycznym. Polska jest obecnie piątym co do wielkości największym producentem kosmetyków w Unii Europejskiej (3), a Azja stanowi naturalny kierunek ekspansji, biorąc pod uwagę miliony potencjalnych klientów w regionie. FedEx wspiera handel transgraniczny z i do Wietnamu od momentu rozpoczęcia działalności w tym kraju w 1994 roku. Dzięki nowemu połączeniu lokalne firmy z Wietnamu i UE, w tym z Polski, obsługujące międzynarodowych klientów, zyskują przewagę konkurencyjną na swoich rynkach dzięki szybszym terminom realizacji dostaw.

[1] European Union Imports from Vietnam - 2023 Data 2024 Forecast 2000-2022 Historical (tradingeconomics.com)