Europe (Polish)

FedEx Express kontynuuje modernizację floty. Specjalnie skonstruowany nowy model samolotu transportowego krótkiego zasięgu produkcji ATR dołącza do floty FedEx.

Dostosowany do potrzeb FedEx nowy samolot transportowy krótkiego zasięgu produkcji ATR pomoże dostarczać towary i usługi społecznościom na całym świecie

pel-5555-tml.jpg

Tuluza, 15 grudnia 2020 r. – FedEx Express, spółka zależna FedEx Corp. (NYSE: FDX) i największa firma kurierska na świecie, powiększy swoją flotę o pierwszy w historii turbośmigłowy samolot transportowy krótkiego zasięgu. Samolot zostanie dostarczony na podstawie podpisanej w 2017 r. umowy na dostawę 30 samolotów, z opcją zwiększenie zamówienia o kolejnych 20 maszyn. Samolot – jako część floty FedEx Expres Feeder - zostanie dostarczony na lotnisko Shannon i będzie obsługiwany przez ASL Airlines Ireland, operatora maszyn ATR należących do FedEx od 2000 r. Ta globalna flota umożliwia firmie zapewnienie szybkich, ekonomicznych usług małym i średnim przedsiębiorstwom na całym świecie.

Jako najbardziej oszczędny samolot krótkiego zasięgu, turbośmigłowy ATR stanowi popularny wybór linii pasażerskich i towarowych, którym zależy na bardziej zrównoważonym rozwoju branży lotniczej. ATR ma szerokie doświadczenie w budowie samolotów transportowych krótkiego zasięgu. Obecnie, w służbie pozostaje około 130 przebudowanych frachtowców ATR, odpowiadających za około jedną trzecią globalnej floty maszyn tego typu. Nowy ATR 72-600F łączy w sobie wszystkie te zalety i spełnia oczekiwania stawiane maszynom transportowym przez FedEx. Wraz ze zmieniającą się rzeczywistością rynkową i wzrostem znaczenia handlu w sieci, ATR doskonale łączy społeczności i gospodarki na całym świecie.

Nowy ATR 72-600F wzmocni operacje FedEx Express dzięki 75 m3 przestrzeni ładunkowej. Opływowy kadłub maszyny powstał w zakładach włoskiej spółki-matki ATR, Leonardo, w Neapolu, specjalnie z myślą o ładunkach cargo. Szerokie drzwi załadunkowe ułatwiają umieszczenie we wnętrzu dziewięciu ton ładunku i umożliwiają transport zarówno standardowych palet i kontenerów (Unit Load Device/ULD, pięć palet o wymiarach 88’’x108”), jak i ładunków ponadwymiarowych. Do dyspozycji pilotów oddano z kolei innowacyjne systemy awioniki (Standard 3), znacznie poprawiające wydajność.

Jorn Van De Plas, Senior Vice President Air Network and GTS Europe, FedEx Express powiedział: „Dzisiejsza, pierwsza w historii dostawa skonstruowanego na zamówienie frachtowca ATR krótkiego zasięgu otwiera nowy, ekscytujący rozdział w historii floty FedEx Express Feeder. Jest to istotny krok na drodze do odświeżenia naszej floty, dzięki czemu pozostaniemy najbardziej elastyczną, niezawodną i odpowiedzialną siecią w branży.”

„W ciągu ostatniego roku, trudnego zarówno dla przedsiębiorstw, jak i społeczności na całym świecie, podjęliśmy wszelkie wysiłki, aby zapewnić ciągłość dostaw w całej Europie. Najnowsza maszyna ATR wpisuje się w naszą ogólną strategię, wyrażoną w haśle Redukuj, Wymieniaj, Rewolucjonizuj (Reduce, Replace, Revolutionise), zakładającą wymianę starszych, mniej efektywnych samolotów, na takie, które zapewniać będą bardziej zrównoważony rozwój”dodał.

Stefano Bortoli, Chief Executive Office ATR, powiedział z kolei: „Każdy producent jest dumny, gry opracowuje i dostarcza nowy samolot. Biorąc pod uwagę wyzwania, jakie mijający rok postawił nie tylko przed branżą, ale i całym światem, tym bardziej należy pogratulować naszym zespołom w ATR i zespołom w FedEx Express. Samoloty transportowe takie jak ATR72-600F odgrywają niezwykłą rolę, zapewniając podstawową łączność pomiędzy gospodarkami w różnych częściach świata. Wyjątkowe cechy naszej maszyny zapewnią dodatkowe możliwości operacyjne firmom, które zdecydują się włączyć ją do swoich flot.”

„Samoloty ATR są doskonale znane FedEx, z uwagi na to, że już 40 naszych maszyn z silnikami turbośmigłowymi jest dziś częścią ich floty. Jesteśmy dumni, że możemy kontynuować współpracę ze światowym liderem i że ramach programu odbudowy swojej floty wybrał ATR 72-600F. To sprawia, że FedEx jest w czołówce operatorów lotniczych z najbardziej oszczędnymi samolotami dostępnymi obecnie na rynku”- podsumowuje Bortoli.

W ramach zobowiązania ekologicznego FedEx, dwie wysłużone maszyny, które zostaną zastąpione przez nowy model, zostaną nieodpłatnie przekazane lotnisku w Madrycie, gdzie będą używane w celach szkoleniowych przez służby ratownicze. Będą to odpowiednio 97. i 98. samoloty FedEx, które zakończą służbę w ten sposób.

Dostawa stanowi pozytywny sygnał dla branży logistyki i transportu lotniczego w zakresie dalszego wspierania gospodarki na całym świecie.