Europe (Polish)

FedEx dostarczy pierwszą partię szczepionek przeciwko COVID-19 na terenie Stanów Zjednoczonych

Firma rozpoczyna realizację dostaw szczepionek przeciwko COVID-19 dla Pfizer, Inc.

2019-memphis-hub-03033-2.jpg

MEMPHIS, Tenn. 14 grudnia 2020 r. – FedEx Express, spółka zależna FedEx Corp. (NYSE: FDX) i największa na świecie firma świadcząca usługi przesyłek ekspresowych, poinformowała dzisiaj o rozpoczęciu procedur związanych z transportem pierwszych szczepionek przeciw COVID-19.

W związku z decyzją amerykańskiej Agencji Żywności i Leków o awaryjnym dopuszczeniu opracowanej przez Pfizer-BioNTech szczepionki przeciwko COVID-19, FedEx rozpocznie transport szczepionek w ramach usługi FedEx Priority Overnight®, przy wykorzystaniu zaawansowanego monitoringu przesyłek FedEx Priority Alert®. W efekcie wspólnych, wielomiesięcznych przygotowań i planów, opracowywanych wspólnie z Pfizer i innymi firmami farmaceutycznymi, a także władzami federalnymi i stanowymi, pierwsze szczepionki przeciw COVID-19 trafią do centrów szczepień na terenie Stanów Zjednoczonych. Dystrybucja szczepionek będzie rozłożona równomiernie pomiędzy głównych przewoźników cargo, a FedEx we współpracy z klientami z sektora ochrony zdrowia, przygotowuje się już do transportu kolejnych partii szczepionek i innych, związanych z nimi dostaw.

Globalna sieć transportowa FedEx jest dobrze przygotowana do obsługi dostaw szczepionek przeciwko COVID-19, dzięki rozwiązaniom zapewniającym stałą temperaturę w transporcie, monitoring przesyłek niemal w czasie rzeczywistym, a także dzięki oddanym pracownikom z doświadczeniem w ochronie zdrowia, którzy czuwają nad transportem szczepionek i innych substancji czynnych biologicznie.

“To jedno z najważniejszych zadań w naszej historii i jesteśmy dumni mogąc wesprzeć starania w kierunku zakończenia pandemii” – powiedział Raj Subramaniam, prezes i CEO FedEx Corp. „Jestem niezmiernie dumny z członków naszego zespołu, którzy dają z siebie wszystko, by zapewnić bezpieczny transport szczepionek przeciwko COVID-19, zwłaszcza w trakcie najgorętszego w historii okresu przedświątecznych zakupów. Oto kim jesteśmy i co czym się zajmujemy w FedEx” – dodał.

Transport szczepionek przeciw COVID-19 stanowi kolejną fazę wysiłków FedEx nakierowanych na łagodzenie skutków pandemii na całym świecie. FedEx ma wieloletnie doświadczenie w niesieniu pomocy z wykorzystaniem swojej sieci wszędzie tam, gdzie jest to konieczne w związku z różnego rodzaju katastrofami.

“Jako jedna z nielicznych firm, dysponujemy globalną siecią i możliwościami, pozwalającymi na utrzymanie krytycznych łańcuchów dostaw w tych wyjątkowych czasach” – powiedział Don Colleran, prezes i CEO FedEx Express. „Od pierwszych dni pandemii COVID-19, na całym świecie FedEx dostarczył ponad 55 tys. ton ładunków, zawierających środki ochrony osobistej, w tym ponad 2 mld maseczek ochronnych i ponad 9,600 przesyłek z pomocą humanitarną.”

Aby wesprzeć najbardziej potrzebujące społeczności szczepieniami przeciw COVID-19, FedEx przeznaczył także 4 mln USD w gotówce i w formie usług, świadczonych na rzecz licznych organizacji pozarządowych na terenie USA i na całym świecie. Pomoc ta trafiła m.in. do organizacji Direct Relief, International Medical Corps oraz Heart International.

“Realizacja krytycznych dostaw na czas jest dokładnie tym, do czego projektowana była nasza sieć transportowa już od naszych początków w 1973 r.” – powiedział Richard W. Smith, prezes FedEx Express na region obu Ameryk oraz wice prezes ds. globalnego wsparcia. „Niemal pięć dekad później, udowadniamy to w praktyce, dostarczając szczepionkę przeciwko COVID-19.” – dodał.

„To historyczna chwila, stanowiąca ogromne osiągnięcie w zakresie opracowywania i praktycznego stosowania szczepionek” - powiedział Mike McDermott, prezes Pfizer Global Supply. „Doskonała logistyka ma kluczowe znaczenie dla dostaw naszych produktów osobom potrzebującym w całym kraju. Cieszymy się, że możemy współpracować z FedEx w tym bezprecedensowym wysiłku ratowania życia i zakończenia pandemii COVID-19”.

O technologii:

W FedEx informacja na temat przesyłki jest równie istotna, co sama przesyłka. Transport szczepionek zostanie wyposażony w rozwiązanie FedEx SensAware ID. Jest to czujnik, działający w oparciu o technologię Bluetooth, który zapewni tym wrażliwym na temperaturę przesyłkom odpowiednie warunki w trakcie podróży w ramach amerykańskiej sieci transportowej FedEx i usługi FedEx Priority Overnight®. Technologia SenseAware, pozwoli pracownikom naszego zespołu FedEx Priority Alert na monitoring przesyłek zawierających szczepionki niemal w czasie rzeczywistym. Technologię tę uzupełni rozwiązanie FedEx Surround, wykorzystujące sztuczną inteligencję i narzędzia predykcyjne do aktywnego monitoringu otoczenia, dając pracownikom wsparcia możliwość interwencji w przypadku, gdy warunki pogodowe czy drogowe, mogłyby wpłynąć na opóźnienie dostawy.

Kilka faktów na temat sieci transportowej FedEx:


  • Budowana od 47 lat sieć transportowa FedEx składa się z ponad 5 tys. lokalizacji, ponad 670 samolotów, ponad 180 tys. pojazdów i – co najważniejsze – blisko 600 tys. zaangażowanych członków zespołu na całym świecie.
  • Obecnie, FedEx Express realizuje blisko 32 tys. połączeń lotniczych w miesiącu, z których połowę obsługują samoloty szerokokadłubowe.
  • FedEx Express, w ramach chłodniczego łańcucha dostaw dysponuje ponad 90 lokalizacjami na pięciu kontynentach, a w najbliższych latach ta liczba jeszcze się powiększy.
  • FedEx Express jest w stanie realizować przesyłki wymagające wykorzystania suchego lodu w zakresie, w jakim wymagać tego będą szczepionki. Już teraz firma realizuje ok. 500 tys. dostaw tego typu miesięcznie.