byACRE zdobywcą nagrody głównej w europejskiej edycji konkursu FedEx Small Business Grant

Duński start-up pokonał 14 finalistów w drodze po nagrodę główną w wysokości 50 000 euro
Trzy Nagrody Jury w wysokości 15 000 euro każda, powędrowały do firm: eKuore, MOYU i Apis Innovation. 10 000 euro trafiło natomiast do polskiej firmy Kenhuru, zdobywcy lokalnej Nagrody Publiczności

sbg-master.png

Hoofddorp, 26 stycznia 2022 r. - FedEx Express Europe, spółka zależna FedEx Corp. (NYSE: FDX) i największa na świecie firma zajmująca się transportem ekspresowym, ogłosiła zwycięzcę konkursu Small Business Grant w Europie.

Duński start-up byACRE, który specjalizuje się w projektowaniu i produkcji rozwiązań w zakresie mobilności, zdobył główną nagrodę w wysokości 50 000 euro, która pomoże przedsiębiorstwu w rozwoju i realizacji ambicji. Spośród ponad 2100 konkursowych zgłoszeń za firmę o największym potencjale innowacyjnym i pasji uznano właśnie byACRE. Liczba wszystkich zgłoszeń w konkursie była najwyższa w całej historii europejskiej edycji wydarzenia.

byACRE zostało założone w 2015 w roku duńskiej Kopenhadze. Ich jasna wizja rozwoju i pionierski produkt zostały uznane przez jury za zasługujące na pierwsze miejsce. Firma chciałaby swoim podejściem przełamać barierę związaną z mobilnością i pomóc ludziom pozostać aktywnymi – bez konieczności pójścia na kompromis.

Koncentrując się na estetyce i funkcjonalności, byACRE projektuje podpórki inwalidzkie dla klientów, a nie pacjentów, tak by zapewnić wielu osobom na całym świecie możliwość odkrywania na nowo wolności i lepszej jakości życia.

W tegorocznym finale – pierwszym w historii o zasięgu ogólnoeuropejskim - trzy firmy otrzymały również Nagrodę Jury o wartości 15 000 euro każda:


  • w kategorii Jakość Cyfrowa: eKuore, hiszpańska firma zajmująca się inteligentnymi urządzeniami medycznymi, zwyciężyła dzięki wyraźnej integracji cyfrowej. Opracowali oni pierwszy bezprzewodowy stetoskop cyfrowy, który można podłączyć do smartfona lub tabletu. Zarejestrowane i przechowywane dzięki temu informacje pomagają w uzyskaniu bardziej precyzyjnej diagnozy.
  • w kategorii Mistrz Zrównoważonego Rozwoju: MOYU z siedzibą w Amsterdamie tworzy zrównoważone produkty piśmiennicze. W ich notesach wielokrotnego użytku można wymazywać i ponownie zapisywać notatki nawet do 500 razy. Za każdy sprzedany notatnik firma MOYU sadzi nowe drzewo – to zrównoważone rozwiązanie, przynoszące jednocześnie korzyści.
  • w kategorii Mistrz Innowacji: czeska firma Apis Innovation wygrała, przedstawiając rozwiązanie jednego z ogólnoświatowych problemów - warrozy, tj. choroby dotykającej pszczoły miodne. Ich innowacyjny ul o nazwie Thermosolar Hive zwalcza roztocza Varroa powodujące warrozę, zapewniając ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania dla pszczelarzy oraz zdrowszy miód dla ich klientów.

FedEx przekaże także po 10 000 euro każdej z 15 małych firm z 15 europejskich krajów, laureatów lokalnych Nagród Publiczności (pełna lista poniżej). W Polsce nagrodę otrzymała firma Kenhuru, która produkuje luksusowe chusty do noszenia dzieci. Materiały są tkane lokalnie, w Polsce, z przędz sprowadzanych z Francji, Włoch i Japonii.

W sumie łączna pula nagród w konkursie grantowym FedEx wynosząca prawie 250 000 euro wesprze 19 małych firm w 16 krajach europejskich.

Konkurs FedEx Small Business Grant powstał w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego celem jest wsparcie firm zatrudniającym do 50 pracowników w realizacji ich ambicji rozwojowych. Pierwsza europejska edycja konkursu odbyła się w 2016 r. i wzięli w niej udział przedsiębiorcy z trzech krajów. W 2019 r. w wydarzeniu brało już udział pięć krajów, a tegoroczny finał obejmujący szesnaście państw, zalicza się do największego w historii. Z roku na rok, wydarzenie skierowane do małych i średnich przedsiębiorców, którzy wykazują się pasją i innowacyjnością, realizowane jest na kolejnych rynkach na całym świecie.

Helena Jansson, SVP Finance International FedEx Express, jedna z członkiń jury konkursu Small Business Grant, powiedziała: „W tym niepewnym czasie, kiedy małe firmy potrzebują większego wsparcia niż kiedykolwiek wcześniej, cieszymy się, że możemy nagrodzić i wyróżnić zwycięzców tegorocznego konkursu reprezentujących ten segment przedsiębiorstw. Wybór zwycięzców był niezwykle trudny biorąc pod uwagę wysoką jakoś zgłoszeń. Czterej główni laureaci wykazali się wyjątkową ambicją i innowacyjnością. Cieszymy się, że możemy pomóc im napisać kolejne rozdziały ich historii, nie tylko w 2022 roku, ale i w kolejnych latach”.

Zdjęcia zwycięzców obecnie są przygotowywane i zostaną opublikowane niebawem. Więcej informacji na temat zwycięzców i samego konkursu można znaleźć na stronie www.fedex.com/grant.

Laureaci Nagrody Publiczności:

FR ÜMAIN
UK Wax and Beans
IT Fortitudo Diamonds
DE Pakilia
PL Kenhuru
NL Gust of change
ES Gravity Wave
AT Holy Pit
BE Stampix
Cz Hunor CNC
DK Comarché
IE Her Sport
PT Jardim d’Areias, Lda
GR Greek Chic Handmades
IL Mapro