Europe (Polish)

Badanie FedEx Express: Polacy na prezent najchętniej wybierają kosmetyki

20170111-az-1379-160139.jpg

Warszawa, 21 grudnia 2020 r. – Jak wynika z ostatniego badania „Święta w czasie pandemii” przeprowadzonego przez instytut badawczy Kantar na zlecenie FedEx Express, spółki zależnej FedEx Corp. (NYSE: FDX) i największej na świecie firmy zajmującej się przesyłkami ekspresowymi, Polacy jako prezenty świąteczne najchętniej wybierają perfumy i kosmetyki.

Kosmetyki - wymarzony prezent Polaków

Zlecone przez FedEx Express badanie miało na celu ustalenie, jakie prezenty świąteczne otrzymujemy najchętniej. Największa grupa badanych wskazała perfumy i kosmetyki (40 proc.), choć różne są preferencje kobiet i mężczyzn. Ranking prezentów dla kobiet na pierwszym miejscu otwierają perfumy i kosmetyki. Na dalszych miejscach znalazły się książki, zegarki i biżuteria. Wśród wyborów mężczyzn, na podium znalazły perfumy i kosmetyki (choć wymieniane znacznie rzadziej, niż wśród kobiet), a także elektronika użytkowa i książki.

Niektórzy badani podzielili się z nami także nietypowymi prezentami, jakie otrzymali w poprzednich latach. Znalazły się wśród nich takie upominki, jak pierścionek zaręczynowy, karykatura, poduszka wykonana przez wnuczkę, lot balonem czy kurs gry na ukulele.

Im wcześniej kupisz, tym wcześniej odbierzesz

By oszczędzić rozczarowań, FedEx rekomenduje klientom dokonanie świątecznych zakupów możliwie wcześnie, aby bez przeszkód dotarły do odbiorców przed Świętami. Z prognoz firmy wynika, że w tegoroczny sezon świąteczny będzie bezprecedensowy, jeśli chodzi o zakupy online i liczbę przesyłek dostarczanych w tym czasie na całym świecie. Jak wynika z badania, co dwunasty respondent zamierza kupić prezenty dopiero w ostatnim tygodniu przed świętami. Tego typu zamówienia last minute dla firm kurierskich stanowią nie lada wyzwanie.

„Jako firma, od miesięcy działamy w trybie zbliżonym do sezonowego szczytu. Klienci licznie przestawili się na zakupy bez wychodzenia z domu i spodziewamy się, że ten trend jeszcze się wzmocni w trakcie przedświątecznego szczytu. Wzmocniliśmy naszą sieć zwiększając jej przepustowość, by przygotować się na zwiększone wolumeny, jednak by uniknąć ewentualnych opóźnień, namawiamy klientów do wcześniejszych zakupów” – powiedział Mariusz Mik, Vice President Ground Operations Eastern Europe, FedEx Express.

FedEx Express wspiera rozwój internetowych przedsiębiorców dzięki rozwiązaniom takim, jak FedEx Direct2Retail. Daje ono klientom sklepów internetowych możliwość przekierowania przesyłek do jednego z 600 dogodnie położonych punktów sieci Kolporter na terenie całego kraju.

Badanie „Święta w czasie pandemii” zostało przeprowadzone przez instytut Kantar w dniach 20-25 października 2020 r. metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku 18-65 lat.