Europe (Polish)

Badanie FedEx Express: pandemia ożywi przedświąteczny handel w sieci

peakfy21.jpg

Warszawa, 16 grudnia 2020 r. – Pandemia COVID-19 zmieniła zwyczaje zakupowe konsumentów. Według badania „Święta w czasie pandemii” przeprowadzonego przez instytut badawczy Kantar na zlecenie FedEx Express, jednej z największych na świecie firm zajmujących się przesyłkami ekspresowymi, blisko 40 % Polaków częściej robi zakupy w sieci od czasu pojawienia się COVID-19. 65 % klientów zamierza kupić prezenty świąteczne online, a kolejne 20% rozważa taką możliwość.

E-commerce wyprzedza tradycyjny handel

Pandemia COVID-19 uwypukliła przewagi handlu w internecie w stosunku do tradycyjnych zakupów w czasie świątecznego szczyt. Jak duży był to wpływ? Pod koniec października 2020 r., po ok. ośmiu miesiącach pandemii, blisko dwie trzecie badanych Polaków (65 %) deklarowało, że świąteczne prezenty kupi online. Dokładniejsza analiza pokazuje, że do zakupów wyłącznie w stacjonarnych sklepach zamierza się ograniczyć co dwudziesty badany (w 2019 r. było to 16%), podczas gdy wyłącznie w internecie kupować będzie 28 % respondentów (o 11 % więcej niż przed rokiem). Wniosek wydaje się jasny: w tym roku w okresie przedświątecznym, e-commerce będzie pierwszym wyborem konsumentów.

Szybkość, wygoda i szeroki wybór przyciągają Polaków do sklepów w sieci

Dlaczego Polacy wolą kupować prezenty w internecie? Przyczyny to między innymi:


  • 66 % chce zaoszczędzić czas
  • 56 % woli robić zakupy poza tradycyjnymi godzinami otwarcia sklepów
  • 54 % docenia szeroki wybór, jaki oferują sklepy internetowe
  • 52 % wybiera dostawę do domu lub innego dogodnego punktu


Pandemia i związane z nią restrykcje stanowią główną motywację dla jednej trzeciej (32 %) badanych. Łącznie, blisko trzy czwarte badanych (73 %) uważa zakupy online za bardziej atrakcyjne od tych tradycyjnych. Aż 84 % respondentów wskazuje, że zamierza nadal kupować w sieci, nawet po ustaniu pandemii.

„Uważnie przyglądamy się zmianom, jakie następują w zwyczajach zakupowych Polaków. W sieci kupujemy coraz częściej i coraz więcej, a pandemia tylko wzmocniła ten trend. Bez względu na przyczyny takiego stanu rzeczy, wzrost zainteresowania handlem internetowym stanowi szansę zarówno dla sklepów online, ich klientów, jak i dla FedEx” – powiedział Mariusz Mik, Vice President Ground Operations, FedEx Express Eastern Europe.

Polacy doceniają firmy kurierskie

Dla firm kurierskich okres świąteczny stanowi zarówno szansę, jak i wyzwanie, zwłaszcza jeżeli prezenty kupujemy na ostatnią chwilę. Takie plany ma blisko 70 % osób biorących udział w badaniu. Praca firm kurierskich cieszy się wśród nich uznaniem, a zdecydowana większość (80 %) respondentów uważa, że można na nich polegać również w czasie przedświątecznego szczytu. Taka opinia jest jeszcze popularniejsza wśród tych respondentów, którzy dokonywali już zakupu prezentów na ostatnią chwilę (86 %). Co piąty badany wskazuje, że jeśli obostrzenia wynikające z pandemii nie pozwolą im na bezpośrednie spotkanie z rodziną, świąteczne prezenty wyślą do bliskich kurierem.

„W handlu internetowym najważniejsze jest doświadczenie odbiorcy – jeśli jest pozytywne, nasi klienci mogą się rozwijać i zyskiwać na znaczeniu. Właśnie dlatego istotną kwestią jest niezawodna, efektywna usługa i dostosowanie się firm kurierskich do oczekiwań odbiorców. Nasze badanie pokazuje, że jeśli chodzi o zakupy w Internecie, firmy kurierskie zdają egzamin. To dla nas najlepszy komplement i motywacja do jeszcze cięższej pracy na rzecz naszych klientów – dodał Mariusz Mik.

Badanie „Święta w czasie pandemii” zostało przeprowadzone przez instytut Kantar w dniach 20-25 października 2020 r. metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku 18-65 lat.

O ofercie FedEx Express dla sektora e-commerce

FedEx Express wspiera rozwój internetowych przedsiębiorców dzięki rozwiązaniom takim jak aplikacja FedEx Delivery Manager dostępna w 84 krajach, w tym w Polsce. Pozwala ona kupującym na zmianę terminu i adresu dostawy, czy przekazanie dodatkowych uwag kurierowi. Z drugiej strony, rozwiązania takie jak FedEx Direct2Retail dają klientom sklepów internetowych możliwość przekierowania przesyłek do jednego z 600 punktów sieci Kolporter na terenie całego kraju.