Skip to main content


byACRE zdobywcą nagrody głównej w europejskiej edycji konkursu FedEx Small Business Grant

Duński start-up pokonał 14 finalistów w drodze po nagrodę główną w wysokości 50 000 euro Trzy Nagrody Jury w wysokości 15 000 euro każda, powędrowały do firm: eKuore, MOYU i Apis Innovation. 10 000 euro trafiło natomiast do polskiej firmy Kenhuru, zdobywcy lokalnej Nagrody Publiczności

January 26, 2022

Hoofddorp, 26 stycznia 2022 r. – FedEx Express Europe, spółka zależna FedEx Corp. (NYSE: FDX) i największa na świecie firma zajmująca się transportem ekspresowym, ogłosiła zwycięzcę konkursu Small Business Grant w Europie.

Duński start-up byACRE, który specjalizuje się w projektowaniu i produkcji rozwiązań w zakresie mobilności, zdobył główną nagrodę w wysokości 50 000 euro, która pomoże przedsiębiorstwu w rozwoju i realizacji ambicji. Spośród ponad 2100 konkursowych zgłoszeń za firmę o największym potencjale innowacyjnym i pasji uznano właśnie byACRE. Liczba wszystkich zgłoszeń w konkursie była najwyższa w całej historii europejskiej edycji wydarzenia.

byACRE zostało założone w 2015 w roku duńskiej Kopenhadze. Ich jasna wizja rozwoju i pionierski produkt zostały uznane przez jury za zasługujące na pierwsze miejsce. Firma chciałaby swoim podejściem przełamać barierę związaną z mobilnością i pomóc ludziom pozostać aktywnymi – bez konieczności pójścia na kompromis.

Koncentrując się na estetyce i funkcjonalności, byACRE projektuje podpórki inwalidzkie dla klientów, a nie pacjentów, tak by zapewnić wielu osobom na całym świecie możliwość odkrywania na nowo wolności i lepszej jakości życia.

W tegorocznym finale – pierwszym w historii o zasięgu ogólnoeuropejskim – trzy firmy otrzymały również Nagrodę Jury o wartości 15 000 euro każda:

  • w kategorii Jakość Cyfrowa: eKuore, hiszpańska firma zajmująca się inteligentnymi urządzeniami medycznymi, zwyciężyła dzięki wyraźnej integracji cyfrowej. Opracowali oni pierwszy bezprzewodowy stetoskop cyfrowy, który można podłączyć do smartfona lub tabletu. Zarejestrowane i przechowywane dzięki temu informacje pomagają w uzyskaniu bardziej precyzyjnej diagnozy.
  • w kategorii Mistrz Zrównoważonego Rozwoju: MOYU z siedzibą w Amsterdamie tworzy zrównoważone produkty piśmiennicze. W ich notesach wielokrotnego użytku można wymazywać i ponownie zapisywać notatki nawet do 500 razy. Za każdy sprzedany notatnik firma MOYU sadzi nowe drzewo – to zrównoważone rozwiązanie, przynoszące jednocześnie korzyści.
  • w kategorii Mistrz Innowacji: czeska firma Apis Innovation wygrała, przedstawiając rozwiązanie jednego z ogólnoświatowych problemów – warrozy, tj. choroby dotykającej pszczoły miodne. Ich innowacyjny ul o nazwie Thermosolar Hive zwalcza roztocza Varroa powodujące warrozę, zapewniając ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania dla pszczelarzy oraz zdrowszy miód dla ich klientów.

FedEx przekaże także po 10 000 euro każdej z 15 małych firm z 15 europejskich krajów, laureatów lokalnych Nagród Publiczności (pełna lista poniżej). W Polsce nagrodę otrzymała firma Kenhuru, która produkuje luksusowe chusty do noszenia dzieci. Materiały są tkane lokalnie, w Polsce, z przędz sprowadzanych z Francji, Włoch i Japonii.

W sumie łączna pula nagród w konkursie grantowym FedEx wynosząca prawie 250 000 euro wesprze 19 małych firm w 16 krajach europejskich.

Konkurs FedEx Small Business Grant powstał w 2012 roku w Stanach Zjednoczonych. Jego celem jest wsparcie firm zatrudniającym do 50 pracowników w realizacji ich ambicji rozwojowych. Pierwsza europejska edycja konkursu odbyła się w 2016 r. i wzięli w niej udział przedsiębiorcy z trzech krajów. W 2019 r. w wydarzeniu brało już udział pięć krajów, a tegoroczny finał obejmujący szesnaście państw, zalicza się do największego w historii. Z roku na rok, wydarzenie skierowane do małych i średnich przedsiębiorców, którzy wykazują się pasją i innowacyjnością, realizowane jest na kolejnych rynkach na całym świecie.

Helena Jansson, SVP Finance International FedEx Express, jedna z członkiń jury konkursu Small Business Grant, powiedziała: „W tym niepewnym czasie, kiedy małe firmy potrzebują większego wsparcia niż kiedykolwiek wcześniej, cieszymy się, że możemy nagrodzić i wyróżnić zwycięzców tegorocznego konkursu reprezentujących ten segment przedsiębiorstw. Wybór zwycięzców był niezwykle trudny biorąc pod uwagę wysoką jakoś zgłoszeń. Czterej główni laureaci wykazali się wyjątkową ambicją i innowacyjnością. Cieszymy się, że możemy pomóc im napisać kolejne rozdziały ich historii, nie tylko w 2022 roku, ale i w kolejnych latach”.

Zdjęcia zwycięzców obecnie są przygotowywane i zostaną opublikowane niebawem. Więcej informacji na temat zwycięzców i samego konkursu można znaleźć na stronie www.fedex.com/grant.

Laureaci Nagrody Publiczności:

 

FRÜMAIN
UK Wax and Beans
IT Fortitudo Diamonds
DEPakilia
PLKenhuru
NLGust of change
ESGravity Wave
ATHoly Pit
BEStampix
CzHunor CNC
DKComarché
IEHer Sport
PTJardim d’Areias, Lda
GRGreek Chic Handmades
ILMapro